neděle 28. února 2010

Ohřev vody - kolik zaplatíte?

Venku se nedá nic moc dělat, takže což se zabavit třeba takovým .... měřením nákladů na ohřev teplé vody:-). V našem případě k ohřevu slouží bojler Dražice 125 l umístěný v technické místnosti s kotlem. Stálých 20 stupňů v místnosti (temperuje buď bojler nebo elektrokotel), bojler jede na 60 stupňů.
Každý bojler má své ztráty dané izolací v obálce - pár dní jsme nebyli doma, proto jsem zaznamenal stavy měřící zásuvky. Každý den se bojler tedy 2-3 samočině zapne aby dohřál vodu díky svým ztrátám a vezme si 1,15 kW, tj. 2,50 Kč. Ročně tedy jen díky tomu, že vám bojler visí na stěně, platíte za ohřev 920 Kč (při ceně 2,2 Kč/kW). V nejbližší době bojler zaizoluji kolem dokola EPS deskami, uvidíme jaká bude úspora.
Jinak v naší tříčlenné domácnosti jsou celkové náklady na ohřev vody (na koupání v drtivé většina sprcha) průměrně kolem 4 kW (ještě upřesním delším sledováním), čili za rok projedeme 1460 kW, tj. 3212 Kč.
Tak a majitelé solárů, opřete se do mě se svými čísly. I kdybychom jako čtyřčlenná domácnost projeli řekněme 4500 Kč na ohřev - ušetří vám soláry alespoň polovinu z této sumy? S jakými náklady jste pořizovali a s jakou dobou návratnosti?

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Přesně moje řeč. Solár je dobrá technologie, ale ne za nabízené ceny. A to ještě majitelé solárů musí k investici přičíst úroky z úvěru na pořízení soláru, protože asi většinou solár dávají při stavbě z hypotéky, čili k ceně přičíst úroky za dejme tomu 20-30 let splácení té ceny soláru. Je to jako s tep.čerpadly. Trochu móda, kdo opravdu důkladně počítá všechno kolem, rozhodne se sám. Jinak taky máme 125l bojler Dražice. Dneska bych dal klidně 80-100 L.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, Vaše spotřeba je opravdu velice nízká. Předpokládám že asi nemáte cirkulaci teplé vody. I přesto se mi to nějak nezdá.

Jarka řekl(a)...

Trefný článok.