neděle 20. prosince 2009

Terasa

Dle letošních příspěvků to vypadá, že jsme na domečku a jeho okolí nic neudělali. Opak je pravdou, udělali jsme fůru práce. V tomto příspěvku vám ukážeme naši terasu.
Při rozhodování o volbě terasy jsme se přiklonili ke dřevu - naše stavba je dřevostavba a jelikož dřevo je zde pouze konstrukční a není viditelné, volba byla jasná.
O dřevě v exteriéru či na terase se můžete hodně dočíst - my jsme vzhledem k ceně vypustili exotické dřeviny a využili březnovou nabídku na české modřínové dřevo. Modřín je tvrdší než smrk, méně smolnatí. V červnu byla již prkna nařezána - došlo však k malému nedorozumění. Původní objednávka zněla na klasická hoblovaná prkna, obdrželi jsme prkna se zámkem. Dobře to vypadá, ale kdyby tam zatekla voda, byl by časem problém. Prkna jsem tedy dával s 2mm odstupem (nyní po konci sezony a vyschnutí 5mm rozestup).
Pojďme od začátku - základem jsou trámky 12x8 kolmo k domu, kde u domu se opírají o podpůrný trámek. V polovině své délky i na konci jsou přikotveny na železný profil. Jak vidíte, i minimálním vyspádováním od domu jsme se na konci dostali na úroveň terénu. Ve výsledu je to ovšem velmi efektní, kočárkem vjíždítě z trávníků zcela bez schodu. Jakmile byly trámky uchyceny, došlo k nátěru a kotvení prken - klasickými vruty zeshora. 4metrová prkna nebyla příliš rovná, často do vrtule či na konci "zahýbala". Proto každou řadu prken jsem musel stahovací ráčnou vyrovnat a teprve až pak přikotvit. Pod terasou je samosřejmě igelit, proti prorůstání trávy.
Určitě vás budou zajímat finance - podlahovka (14m2) vyšla na 250-300m2, trámky celkem na 1500 Kč.
Pár tipů na závěr - nezapomínejte na vyspádování, voda po dešti se nesmí na terase držet. Důležitý je nátěr dřeva - proti plísním a houbám (vlhké prostředí), zároveň nesmí dřevo uzavřít (lak) pakliže není vyschlé. Pakliže pokládáte trámky přímo na beton, použijte hydroizolaci.


Žádné komentáře: