úterý 2. června 2009

Energie

Jak jistě víte, náš domek jsme zateplili trochu více než bývá standardem, o tom se můžete dočíst v minulých článcích. Též jsme si nechali udělat termosnímky domu, až na pár oken vše v pořádku. Jen shrnu, že topení je kompletně elektrické (elektrokotel, teplovodní topení), ohřev vody také. Domácnost je tedy zcela závislá na el. energii. Pojďme se podívat jakou máme tedy spotřebu.
Tu měřím od začátku letošního roku. V zimních měsících (leden, únor) vycházel denní průměr spotřeby na 55 kWh - v tom je tedy zahrnuto jak topení (nevytápěli jsme 2 dětské pokoje, tedy vytápěná plocha je cca 80m2), ohřev vody i provoz domácnosti (osvětlení, spotřebiče /pračka,sušička,myčka,vaření/...). Nyní když se netopí, vychází denní průměr na 10 kWh, v tom je tedy zahrnut provoz domu včetně ohřevu vody. Z celkové zaplacené částky tedy vychází 80% na topení, 20% na ohřev vody a provoz domu. Pouze topná sezona nás letos vyšla (počítám leden - březen) na nějakých 3200 kWh, při á 2 Kč/kWh to dělá 6400 Kč, pakliže bychom počítali i říjen-prosinec v loňském roce, tak jsme s topením přiblížíme k 13tisícům Kč. Zdá se vám to hodně nebo málo? Svěřte se se svými výsledky (s uvedením vytápěné plochy) do komentářů níže.

Kolik dělá z čísla 10kWh/den ohřev vody a provoz domácnosti zatím nelze vyčíst, ale zkusím změřit odečítací zásuvkou. I kdyby to bylo 80% z této částky, tak na ohřev vody padne měsíčně nějakých 500 Kč. Kdysi jsme uvažovali o solárech a jestliže by běžely plných 6 měsíců v roce, ušetřím 3tisíce za rok...Při tržních cenách solárů mi matematika moc nevychází, s nynější státní podporou by to už mohlo být možná zajímavé.

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, jaký je objem boileru na ohřev TUV ? Děkuji.

Peter Zaorálek řekl(a)...

Je to 160l bojler Dražice. Na toto téma zajímavost viz. článek výše.stio

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, nějak nechápu tu spotřebu mimo topnou sezónu. Já mám 200 l boiler a spotřeba je průměrně 20kWh na den a soused má 120 l a spotřeba je 12kWh. Vy uvádíte 10kWh na den s 160 l boilerem. Tomu nerozumím, máte nějaký speciální režim spotřeby vody? Děkuji.